Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak snadno psát špičkové webové aplikace?

A hlavně jak je psát rychle a bez bezpečnostních děr?

Máte kliku! Ještě před pár lety bych vám odpověděl, že se musíte nejprve několik roků vzdělávat a nakonec stejně přijmout fakt, že vaše práce nebude dvakrát efektivní. Dnes, s příchodem frameworků, se situace naštěstí mění. Konečně je možné napsat v PHP kvalitní webovou aplikaci v krátkém čase a bez bezpečnostních děr.

Proto v zahraničí vývojářské firmy ve velkém přecházejí na frameworky. Pokusím se shrnout jejich důvody.

Proč firmy přecházejí na frameworky?

  • ušetří nepředstavitelné peníze za vývoj vlastních řešení
  • využívají osvědčenou technologii, odladěnou komunitou
  • z toho vyplývá minimalizace bezpečnostních rizik (ty mohou poškodit reputaci i klienty)
  • zásadním způsobem zefektivní vývoj
  • čímž výrazně roste jejich konkurenceschopnost a ziskovost
  • a pozor – nemusejí zaměstnance školit na svůj proprietární systém!

Nejen, že nemusejí školit zaměstnance, oni také mohou rovnou hledat programátory se znalostí určitého frameworku. Tím se dostáváme k první odpovědi na otázku:

Proč se programátoři učí frameworky?

  • protože podstatně zvýší svou hodnotu na trhu práce
  • mají větší uspokojení z programování
  • neboť dokážou rychle přetavit myšlenku do kvalitní webové aplikace
  • a stávají se součástí komunity zdatnějších programátorů

A tady se kruh uzavírá. Zdatnější programátoři totiž nepůjdou pracovat do firmy, která se drží „zpátečnických“ postupů. Půjdou tam, kde používají frameworky, kde hledají programátory už s jejich znalostí.

Nástup frameworků odděluje zrno od plev a ještě více rozevírá nůžky mezi jedničkami a nulami v oboru.

Jaký zvolit framework?

Je báječné, že se dnes dá vybírat hned z několika výborných frameworků, které jsou navíc šířeny zcela zdarma. Každý z nich má jiné přednosti a jiné zápory. Čistě pragmaticky, vzhledem k výše řečenému, omezím výběr na PHP frameworky, mezi kterými se firmy nejčastěji rozhodují, jejichž znalost je na trhu práce nejvíce poptávaná. A to je Zend Framework a Nette Framework1)

Ať už zvolíte kterýkoliv, neuděláte chybu. Vůbec nejlepší je naučit se frameworky oba. A jelikož o Zend Frameworku toho bylo napsáno už velmi mnoho, pokusím se vyjmenovat, v čem je Nette Framework lepší.

Proč si zvolit Nette Framework?

  • mnohem strmější křivka učení 2)
  • obsahuje bezkonkurenční ladící nástroje
  • a bezkonkurenční zabezpečení proti bezpečnostním dírám
  • exceluje ve výkonu 3)
  • nejaktivnější komunitu v ČR
  • můžete absolvovat školení
  • vyzrálý a čistý objektový návrh využívající interfaces 4)
  • výborně rozděluje práci mezi HTML kodéra a programátora
  • podporuje nejnovější technologie (např. jmenné prostory)
  • lze jej výhodně doplňovat se Zend Frameworkem

Zvolte Nette Framework a zařaďte se tak po bok nejvýznamnějších společností, jako je Mladá fronta, Centrum Holdings, Internet Info (vydavatel Lupa.cz, Root.cz), Vltava-Labe-Press, Slevomat.cz, ČSFD, Bandzone.cz, T-Mobile, GE Money a dalších. Přečtěte si reference.

Jak se naučit Nette Framework?

Asi nejsnazší cestou je začít českou dokumentací. Budete si moci napsat svou první aplikaci a objevit výhody Nette Frameworku. Jakmile narazíte na nejasnost, je vám k dispozici české diskusní fórum. Zkuste tam schválně nahlédnout a uvidíte, že s tvrzením o nejaktivnější komunitě v ČR jsem ani v nejmenším nepřeháněl.

Jsem si vědom toho, že zejména v komerční sféře představuje výuka samostudiem neefektivní cestu a může se firmě prodražit. Řešením jsou školení, konkrétně dvoudenní kurz Vývoj webových aplikací v Nette Framework. Kromě veřejného školení (aktuální termíny najdete zde na webu v pravém sloupci) lze uspořádat i školení ve vaší firmě. Přečtěte si ohlasy.

Co se naučíte na školení?

Naučíte se efektivitě. Vývoj webových aplikací naráží v každé firmě na úskalí, která jsou jako podle kopíráku. Školení vám ukáže, jak tyto úskalí zdolávat nebo jak se jim vyhnout. Naučí vás techniky, jak psát aplikace bez chyb a jak je ladit. Naučí vás, jak eliminovat řadu bezpečnostních děr. Cílem přitom bude čistý a účelný návrh aplikace s důrazem na budoucí rozšiřitelnost. Předmětem školení není jen framework, ale vývoj webové aplikace. Framework slouží jako nástroj.

Každý absolvent školení obdrží certifikát.

Programy pro studenty

Mezi studenty se Nette Framework těší velké popularitě. Je příjemným zjištěním, že v dnešní době si studenti uvědomují hodnotu svého know-how a projevují značný zájem o zmíněné školení. Odměnou je jim až 50% sleva.

…a po práci zábava!

Přátelé webových frameworků a zejména Nette Frameworku pořádají pravidelná neformální setkání každou poslední sobotu v měsíci, pod názvem (překvapivě) Poslední sobota. Místem setkání je střídavě Praha a Brno. Na programu jsou prezentace nových nápadů a řešení, no a samozřejmě neformální pokec u piva. Vstup na akci je zdarma.


Disclaimer: autor tohoto článku se (hrdě) podílí na vývoji Nette Framework

1) dle průzkumu serveru Zdrojak.cz je Nette Framework nejoblíbenější a nejpoužívanější framework a server Jobs.cz poptává nejčastěji Nette programátory

2) dle vyjádření jednoho z největších odborníků na PHP frameworky Jiřího Knesla

3) výsledek nezávislého měření na serveru Root.cz

4) dle slov jednoho z největších světových odborníků na PHP Jakuba Vrány: „…na co jsem se v Nette podíval a co by většina programátorů napsala špatně, to bylo správně, vzorově“

Komentáře

  1. Jiří Kouba #1

    avatar

    Díky za perfektně zpracovaný článek!

    před 15 lety
  2. Rival #2

    avatar

    Ty mě lámeš, lámeš… že bych se na to přeci jen podíval? ?

    P.S.: Hezky čtivě napsáno ;)

    před 15 lety
  3. Tomik #3

    avatar

    Furt o tom Nette někdo píše. Že bych se jej konečně naučil? :)

    Pěkně napsané! Už se těším na příští sobotu! ;)

    před 15 lety
  4. Jod #4

    avatar

    Keby to nebolo tak ďaleko :( . Bude treba už niečo zorganizovať aj na Slovensku ,)

    před 15 lety
  5. Ronnie #5

    Pěkné. Chystám podobný článek, ale půjde jen o srovnání Zend Frameworku a Nette frameworku. Oběma fandím.

    před 15 lety | reagoval [8] David Grudl
  6. Martin Kopta #6

    Jak velká je komunita vývojářů samotného Nette, respektive, kolik lidí Nette vyvíjí a udržuje. Jak je zajištěna kontinuita vývoje a podpory frameworku?

    Ideální by bylo třeba srovnání se Zendem, Symfony, Prado, Kohana, CakePHP a podobně. Myslím, že jak firma, tak vývojáři by měli kromě efektivity a technické pokročilosti zvažovat i budoucnost frameworku…

    před 15 lety | reagoval [8] David Grudl
  7. Tomáš Kraina #7

    avatar

    Dík za super článek, připomněl mi, že bych se měl to nette taky konečně naučit.. :) Ještě zahájit expanzi do zahraničí, ať je možné s nette pochodit i u ne-českých firmem a bude to ideální!

    A na ostravskou přednášku se už těším, doufám že bude brzo.

    před 15 lety | reagoval [8] David Grudl
  8. David Grudl #8

    avatar

    #5 Ronnie, Tak na ten se těším!

    #6 Martine Kopto, Popularizátor open source myšlenky by paušálně opověděl, že na tom nezáleží, neboť když tvůrce přestane software vyvíjet, může se toho ujmout kdokoliv jiný. Sám s tím ale nesouhlasím. Bohužel u všech tebou jmenovaných projektů bys klíčovové vývojáře spočítal na prstech jedné ruky (a to mohu přidat ještě třeba Thunderbird). Nette je na tom podobně.

    #7 Tomáši Kraino, Na expanzi se pomalu začíná pracovat.

    před 15 lety
  9. wizard #9

    avatar

    Pohádka „Z článku do reklamy a zase zpátky“. Copak nemá Nette propagace už dost? Uvítal bych spíš pořádný screencast či něco praktičtějšího.

    před 15 lety
  10. Martin #10

    Už je přenettováno. V poslední době autor nemele o ničem jiném. Docela se mi to začíná zajídat. Jak jsem měl dřív chuť nette zkusit, po těchhle neutuchajících mediálních masážích se mi začíná spíš příčit… ☹

    před 15 lety | reagoval [11] Shabbi.
  11. Shabbi. #11

    avatar

    #10 Martine, V téhle době plné reklamy je ale potřeba informaci do lidí tlačit horem spodem, aby si vůbec něčeho všimli ?
    A jestli můžu doporučit, tak ignoruj mediální masáž a vyzkoušej si Nette na vlastní kůži. Uvidíš že se chuť vrátí a jen tak tě neopustí ?

    před 15 lety
  12. v6ak #12

    Pokud příjmu za pravdivé, že několik==několik, pak by bylo lepší před několika lety doporučit počkat na nějaký dobrý framework. Protože to by se několik let učili s tím, že jejich práce nebude efektivní, a pak by přišly frameworky… ?
    // nadsázka

    před 15 lety
  13. Tomáš Kučera #13

    avatar

    U nás používáme také framework, a sice CakePHP. Jeho použití si velice pochvalujeme! Máte někdo zkušenost či názor na porovnání?

    před 15 lety
  14. Tomáš Heřman #14

    Děkuji za tu slevu pro studenty. Je hezké vidět že na nás taky někdo myslí :] alespoň nám zbude víc peněz na Tequilu :]

    před 15 lety
  15. Al #15

    avatar

    Dobře díky, že Nette existuje už víme. Vypadá opravdu skvěle.

    Teď prosím zapracovat na tom, aby se ho lidé dokázali (taktéž efektivně a rychle, když už je to hlavní mantra) naučit.

    Návod Quick start (https://doc.nette.org/cs/quickstart) na domácí stránce končí v desátém bodě slovy „Na pokračování tutoriálu se pracuje“. Seriál https://zdrojak.cz/…e-framework/ je opravdu hezky psaný, ale přibývá pomalu a zrovna automat na kávu se mi nezdá moc přínosným příkladem.

    Myslím, že značka už je známá, slov o propracovaném návrhu a teoretizování kolem MVC, MVP je víc než dostatek. Teď je myslím čas na praktické příklady, praktické příklady, praktické příklady. A kdyby zbyl čas, tak by se mohly uvést nějaké praktické příklady.

    před 15 lety | reagoval [19] Roman Sklenář
  16. blizzy #16

    Reklamy není nikdy dost, ale spíš bych, asi jako hodně dalších začátečníků, uvítal tutoriál, který popisuje tvorbu jednoduchého blogu v Nette za E minut (kde E je libovolně malé číslo). Tento tutoriál má snad každý webový framework od začátku a pro Nette jsem nic podobného ještě nenašel.

    btw. na ty poznámky pod čarou je v Texy nějaký nástroj? ?

    před 15 lety
  17. PetrP #17

    přednáška o Nette Frameworku na České zemědělské univerzitě v Praze (v úterý 2. 6. 2009 od 17.00)

    Kde se o tomto dají sehnat nějaké další informace?

    před 15 lety | reagoval [21] _Martin_
  18. Jod #18

    avatar

    My v práci používame CakePHP a môžem zodpovedne povedať, že žiadny iný framework neni taký bordel a nedokázal ma tak nasrať ako stará verzia 1.1 CakePHP.

    Na phpFashion predpokladám, že sa bude písať hlavne o nette, kedže autor je aj autor frameworku. Článok bol super, díky, v práci trochu prehováram aby sme prešli na nette a momentálne sa ešte rozhoduje nad zendom, takže som link rozposlal po firme =)

    Dúfam, že budú ďalšie porovnávania medzi Nette a Zendom, kedže sú to asi najlepšie dva frameworky :)

    Vidno, že tí čo v ňom nerobia tu frflú ,)

    před 15 lety
  19. Roman Sklenář #19

    #15 Ale, Nette má opravdu rychlou křivku učení a snad potěší, že se zkvalitnění dokumentace, screencasty i sada příkladů připravují. Konkrétně by to měly být příklady, které byly vytvářeny na školeních, ale u těchdle příkladů je takový problém, že je potom lidi berou jako modly, takže je třeba 2× si promyslet jestli psát na úkor jednoduchosti či ne. Kam až se dá takový datagrid dotáhnout se můžeš mrknout, ale to by bylo přece jen na hodně dlouhý tutoriál :)

    před 15 lety | reagoval [20] Al
  20. Al #20

    avatar

    #19 Romane Sklenáři, Díky, doufám, že se lepší dokumentace podaří v nejbližší době. Vzhledem k značné propagaci Nette by to bylo vhodné, jinak bude část uživatelů odrazena. Datagrid vypadá úžasně!

    Ještě otázka k příkladům ze školení: Co myslíte tím „…je třeba 2× si promyslet jestli psát na úkor jednoduchosti či ne…“? Příklady ze školení jsou příliš složitě napsané?

    před 15 lety | reagoval [22] kravco
  21. _Martin_ #21

    avatar

    #17 PetrPe, Oficiálně asi nikde; ve zkratce: půjde o úvodní přednášku do Nette, takže myslím, že to bude podobné přednáškám z akcí jako je WebExpo. Na přesnější program jsem se Davida neptal. Vstup je zdarma. Pokud tě zajímá víc, neváhej mi napsat na email.

    před 15 lety
  22. kravco #22

    avatar

    #20 Ale, Myslí sa tým, že príklady na školení rátajú s tým, čo všetko sa na školení povedalo a sú silne vytrhnuté z jeho kontextu. V prípade, že by neboli premyslené z pohľadu začiatočníka, mohli by spôsobiť viac škody ako úžitku…

    před 15 lety
  23. Radek #23

    avatar

    Jaká je obliba Nette mimo ČR Davide?

    před 15 lety
  24. Lukáš Satin #24

    avatar

    Jsem student VŠB-FEI, tak se asi v říjnu stavím. Mrzí mne, že se článek omezuje pouze na Zend a Nette. Zend má přitom více tříd a je rozsáhlejší. Já sám mám vlastní framework na Sourceforge dlouhodobě vyvíjen, spouštím na něm blog, a tak by mne zajímalo v čem konkrétně Nette vytvoří lepší webovou aplikaci/stránky. Šabolny jsou jedna věc. Widgets, automatické SEO optimalizace, zabezpečení je věc druhá.

    před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2024 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.