Na navigaci | Klávesové zkratky

Co nevíte o output bufferingu v PHP

A co se ani v dokumentaci nedočtete, včetně záplaty na bezpečnostní díru a rady, jak zrychlit odezvu serveru a naopak ji nezbrzdit.

Output buffering umožňuje, aby výstup PHP skriptu (především funkcí echo) nebyl okamžitě odeslán do prohlížeče nebo terminálu, ale byl uchováván v paměti (tj. bufferu). Což se hodí k celé řadě věcí.

Zabránění vypisování na výstup:

ob_start();  // zapne output buffering
$foo->bar();  // veškerý výstup jde pouze do bufferu
ob_end_clean();  // buffer smaže a ukončí buffering

Zachytávání výstupu do proměnné:

ob_start();  // zapne output buffering
$foo->render();  // výstup jde pouze do bufferu
$output = ob_get_contents();  // obsah bufferu uloží do proměnné
ob_end_clean();  // buffer smaže a ukončí buffering

Dvojici ob_get_contents() a ob_end_clean() lze nahradit jedinou funkcí ob_get_clean(), z jejíhož názvu se sice vytratilo end, ale skutečně output buffering i vypíná:

$output = ob_get_clean();  // obsah bufferu uloží do proměnné a vypne buffering

V uvedených příkladech se obsah bufferu na výstup vůbec nedostal. Pokud jej naopak na výstup poslat chci, namísto ob_end_clean() jej ukončím funkcí ob_end_flush() . Pro současné získání obsahu bufferu, odeslání na výstup a ukončení bufferování existuje opět zkratka (i včetně chybějícího end v názvu): ob_get_flush().

Buffer lze kdykoliv vyprázdnit i bez nutnosti jej ukončit, a to pomocí ob_clean() (smaže jej) a nebo ob_flush() (pošle jej na výstup):

ob_start();  // zapne output buffering
$foo->bar();  // veškerý výstup jde pouze do bufferu
ob_clean();  // smažu obsah bufferu, ale buffering zůstává aktivní
$foo->render(); // výstup jde stále do bufferu
ob_flush(); // buffer posílám na výstup
$none = ob_get_contents();  // obsah bufferu je nyní prázdný řetězec
ob_end_clean();  // vypne output buffering

Do bufferu se posílá i výstup zapisovaný na php://output, naopak buffery lze obejít zápisem na php://stdout (nebo do STDOUT), což je k dispozici pouze pod CLI, tedy při spouštění skriptů z příkazové řádky.

Zanoření

Buffery je možné zanořovat, takže zatímco je jeden buffer aktivní, dalším voláním ob_start() se aktivuje buffer nový. Tedy ob_end_flush() a ob_flush() neposílají obsah bufferu na výstup, ale do nadřazeného bufferu. A teprve když žádný nadřazený není, posílá se obsah na skutečný výstup, tj. do prohlížeče nebo terminálu.

Proto je důležité buffering ukončit, a to i v případě, že v průběhu nastane výjimka:

ob_start();
try {
	$foo->render();
} finally {  // finally existuje od PHP 5.5
	ob_end_clean(); // nebo ob_end_flush()
}

Velikost bufferu

Buffer může také zrychlit generování stránky tím, že se do prohlížeče nebude odesílat každé jednotlivé echo, ale až větší objem dat (například 4kB). Stačí na začátku skriptu zavolat:

ob_start(null, 4096);

Jakmile velikost bufferu překročí 4096 bajtů (tzv. chunk size), automaticky se provede flush, tj. buffer se vyprázdní a odešle ven. Téhož se dá dosáhnout i nastavením direktivy output_buffering. V CLI režimu se ignoruje.

Ale pozor, spuštění bufferingu bez uvedení velikosti, tedy prostým ob_start(), způsobí, že se stránka nebude neodesílat průběžně, ale až se vykreslí celá, takže server bude naopak působit velmi líně!

HTTP hlavičky

Output buffering nemá žádný vliv na odesílání HTTP hlaviček, ty se zpracovávají jinou cestou. Nicméně díky bufferingu je možné odeslat hlavičky i poté, co se vypsal nějaký výstup, jelikož se stále drží v bufferu. Ovšem jde o vedlejší efekt, na který neradno spoléhat, protože není jistota, kdy výstup překročí velikost bufferu a odešle se.

Bezpečnostní díra

Při ukončení skriptu se všechny neukončené buffery vypíší na výstup. Což lze považovat za nepříjemnou bezpečnostní díru, pokud si například v bufferu připravujete citlivá data, která nejsou určená pro výstup a dojde přitom k chybě. Řešením je použít vlastní handler:

ob_start(function () { return ''; });

Handlery

Na output buffering lze navázat vlastní handler, tj. funkci, která obsah paměti zpracuje před odesláním ven:

ob_start(
	function ($buffer, $phase) { return strtoupper($buffer); }
);
echo 'Ahoj';
ob_end_flush(); // na výstup se dostane AHOJ

I funkce ob_clean() nebo ob_end_clean() vyvolají handler, ale výstup zahodí a ven neposílají. Přičemž handler může zjistit, která funkce je volána a reagovat na to. Používá se k tomu druhý parametr $phase, což je bitová maska (od PHP 5.4):

  • PHP_OUTPUT_HANDLER_START při otevření bufferu
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_FINAL při ukončení bufferu
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_FLUSH při volání ob_flush() (ale nikoliv ob_end_flush() nebo ob_get_flush())
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_CLEAN při volání ob_clean(), ob_end_clean()ob_get_clean()
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_WRITE při automatickém flush

Fáze start, final a flush (resp. clean) mohou klidně nastat současně, rozliší se pomocí binárního operátoru &:

if ($phase & PHP_OUTPUT_HANDLER_START) { ... }
if ($phase & PHP_OUTPUT_HANDLER_FLUSH) { ... }
elseif ($phase & PHP_OUTPUT_HANDLER_CLEAN) { ... }
if ($phase & PHP_OUTPUT_HANDLER_FINAL) { ... }

Fáze PHP_OUTPUT_HANDLER_WRITE nastává jen tehdy, pokud má buffer velikost (chunk size) a ta byla překročena. Jedná se tedy o zmíněný automatický flush. Jen pozor, konstanta PHP_OUTPUT_HANDLER_WRITE má hodnotu 0, proto nelze použít bitový test, ale:

if ($phase === PHP_OUTPUT_HANDLER_WRITE) { .... }

Handler nemusí podporovat všechny operace. Při aktivaci funkcí ob_start() lze jako třetí parametr uvést bitovou masku podporovaných operací:

  • PHP_OUTPUT_HANDLER_CLEANABLE – lze volat funkce ob_clean() a související
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_FLUSHABLE – lze volat funkci ob_flush()
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_REMOVABLE – buffer lze ukončit
  • PHP_OUTPUT_HANDLER_STDFLAGS – je kombinací všech tří flagů, výchozí chování

Tohle se týká i bufferingu bez vlastního handleru. Například pokud chci zachytávat výstupu do proměnné, nenastavím flag PHP_OUTPUT_HANDLER_FLUSHABLE a buffer tak nebude možné (třeba omylem) poslat na výstup funkcí ob_flush(). Nicméně lze tak učinit pomocí ob_end_flush() nebo ob_get_flush(), takže to poněkud ztrácí smysl.

Obdobně by měla absence flagu PHP_OUTPUT_HANDLER_CLEANABLE zamezit mazání bufferu, ale opět to nefunguje.

A nakonec absence PHP_OUTPUT_HANDLER_REMOVABLE činní buffer uživatelsky neodstranitelný, vypne se až při ukončení skriptu. Příkladem handleru, který je vhodné takto nastavit, je ob_gzhandler, který komprimuje výstup a tedy snižuje objem a zvyšuje rychlost datového přenosu. Jakmile se tento buffer otevře, odešle HTTP hlavičku Content-Encoding: gzip a veškerý další výstup musí být komprimovaný. Odstranění bufferu by rozbilo stránku.

Správné použití je tedy:

ob_start(
	'ob_gzhandler',
	16000, // bez chunk size by server data neodesílal průběžně
	PHP_OUTPUT_HANDLER_FLUSHABLE // ale ne removable nebo cleanable
);

Komprimaci výstupu můžete aktivovat také direktivou zlib.output_compression, která zapne buffering s jiným handlerem (netuším, v čem konkrétně se liší), bohužel chybí příznak, že má být neodstranitelný. Protože je vhodné komprimovat přenos všech textových souborů, nejen v PHP generovaných stánek, je lepší kompresi aktivovat přímo na straně HTTP serveru.

Komentáře

  1. Petr Soukup #1

    avatar

    Guláš v tom dělá ještě nginx, který má zase svůj buffering. Při testování v prohlížeči to tak nemusí vůbec reagovat na flush, protože to bufferuje webserver.

    před 8 lety
  2. Martin Mach #2

    avatar

    „Buffer může také zrychlit generování stránky (nemám to podložené měřením, ale zní to logicky) tím, že se do prohlížeče nebude odesílat každé jednotlivé echo“ – V tomhle případě ještě bude hrát roli systémový buffer, tj. i bez output bufferingu nedojde k tomu, že by každé echo vyslalo data skutečně „do prohlížeče“. Pokud ho k tomu PHP nějakým způsobem nenutí (což by bylo dost neefektivní), k jeho flushnutí dojde taky stejně až po dosažení určité velikosti. IMHO tam nějaké výkonnostní zlepšení bude, ale spíše z nějakého jiného důvodu.

    před 8 lety
  3. Vojtech Kurka #3

    avatar

    Je dobré nad tím přemýšlet v kontextu HTTP serveru. Nejlepší varianta je vygenerovat response rychle v jednom bufferu (buď PHP buffer, nebo buffer na straně HTTP serveru) a odeslat do prohlížeče najednou. Pokud se totiž podaří celou gzipovanou HTTP odpověď nacpat do jednoho IP packetu, neexistuje nic lepšího.

    Pokud má server problém vygenerovat celou odpověď rychle, nebo je stránka extrémně dlouhý seznam, pak může postupné odesílání pomoct. Pro 99% webových aplikací to ale není dobrá cesta.

    před 8 lety
  4. v6ak #4

    Při kompresi pozor na BREACH. Ja to řeším typicky tak, že komprimuju jen statické věci, jako třeba CSS a JS. (Ty mimochodem mohou být předkomprimované.) Případně by někdy šlo komprimovat data nepřihlášenému uživateli, ale i ten může mít v session nějaké tajnosti promítané do stránky, např. CSRF token.

    před 8 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2024 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.