Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak funguje zálohování disků „za chodu“

Na zálohování jsem si pořídil úžasný prográmek Drive SnapShot. Umí zálohovat celé disky, má pouhých 160kB a funguje nejen pod Windows , ale i pod DOS. Což se náramně hodí, pokud potřebujeme obnovit zhroucené Windows. A hlavně: umí provádět rozdílové zálohování, archívy šifrovat (AES, 128bit) a poté je mountovat jako další disk! Vřele doporučuji vyzkoušet.

Tento prográmek (stejně jako jemu podobné: Norton Ghost, Acronis True Image) dokáže uložit přesný obraz disku, jaký existoval v okamžiku spuštění. Vždycky mě ale zajímalo, jak zálohování on-fly vlastně funguje. Vždyť celá operace nějakou chvíli trvá. Od minut až po hodiny. Přesto program vytvoří přesný obraz disku, ať už s ním během zálohování dělám cokoliv. Jak je to možné?

Vše se točí kolem vyspělých operačních systémů na bázi NT. Tedy třeba Windows Vista, nikoliv však zastaralých 95/98. Při spuštění zálohování přikáže aplikace operačnímu systému, aby uložil všechna data, která si drží v paměti, na disk. Poté se napojí na diskový ovladač, aby mohla monitorovat každý přístup na disk. A zahájí kopírování pěkně sektor za sektorem.

Jakmile se objeví požadavek na zápis na disk, a to v místě, které ještě nebylo zálohované, tak tento sektor přednostně zazálohuje a pak teprve zápis povolí.

V tom je celý trik. Jakmile odstartujeme zálohování, můžeme na disku jakkoliv řádit, instalovat či mazat programy, chytit virus. Záloha bude vždy obsahovat konzistentní podobu disku v okamžiku spuštění. Chytré, co?

Komentáře

 1. David Grudl https://davidgrudl.com #1

  avatar

  recyklovacz

  před 14 lety
 2. CZNeo #2

  avatar

  ale dobrej a to se počítá… takže děkowacz a zalohowacz

  před 14 lety
 3. Milan Petrů #3

  Všechny tři programy vypadají velmi zajímavě, ale existuje k nim i nějaká bezplatná alternativa (byť by toho uměla o něco méně)?

  před 14 lety | reagoval [4] Borek
 4. Borek http://www.borber.com/ #4

  avatar

  #3 Milane Petrů, Vista to umí v základu, hledej „Complete PC Backup“. Technologie, která to umožňuje a jejíž princip je v článku popsán, je shadow copy.

  před 14 lety
 5. tro #5

  avatar

  Jak funguje zálohování disků „za chodu" – já jsem tam četl Jak funguje zálohování disků „ze záchodu" :-d

  před 14 lety
 6. Jens http://www.jens.cz #6

  avatar

  Pokud chcete zalohoval cele oddily a operacni systemy, vrele doporucuji Clonezilla (http://clonezilla.org/), mam vyzkouseno jak na Windows oddily (NTSF) tak na Linux (ext3). Nabootujete z CD specialni upravenou verzi Linuxu a zalohuje odkudkoliv kamkoliv (disky, flashky, NFS, …) a spousty dalsich parametru, je to cele OpenSource takze zadarmo. Funguje to fakt perfektne!

  před 14 lety
 7. Jens http://www.jens.cz #7

  avatar

  akorat to teda neni „za chodu“ :)

  před 14 lety
 8. Mayo2000 #8

  avatar

  Pre osobné použitie je DriveImageXML zdarma. Zvláda aj spomínané „shadow copy“.

  před 14 lety
 9. Jan Šťastný http://blog.stastnarodina.com/honza-en/ #9

  avatar

  Pěkný článek, dík.
  Inspiroval mě k tomu, kouknout se po něčem podobném pro Linux. Umí to LVM a říká se tomu snapshot. Musíte mít ale kus disku, který LVM na ten snapshot půjčíte (nějaké nealokované místo ve Volume Group).

  před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2023 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.