Na navigaci | Klávesové zkratky

Translate to English… Ins Deutsche übersetzen…

Jak funguje zálohování disků „za chodu“

Na zálohování jsem si pořídil úžasný prográmek Drive SnapShot. Umí zálohovat celé disky, má pouhých 160kB a funguje nejen pod Windows , ale i pod DOS. Což se náramně hodí, pokud potřebujeme obnovit zhroucené Windows. A hlavně: umí provádět rozdílové zálohování, archívy šifrovat (AES, 128bit) a poté je mountovat jako další disk! Vřele doporučuji vyzkoušet.

Tento prográmek (stejně jako jemu podobné: Norton Ghost, Acronis True Image) dokáže uložit přesný obraz disku, jaký existoval v okamžiku spuštění. Vždycky mě ale zajímalo, jak zálohování on-fly vlastně funguje. Vždyť celá operace nějakou chvíli trvá. Od minut až po hodiny. Přesto program vytvoří přesný obraz disku, ať už s ním během zálohování dělám cokoliv. Jak je to možné?

Vše se točí kolem vyspělých operačních systémů na bázi NT. Tedy třeba Windows Vista, nikoliv však zastaralých 95/98. Při spuštění zálohování přikáže aplikace operačnímu systému, aby uložil všechna data, která si drží v paměti, na disk. Poté se napojí na diskový ovladač, aby mohla monitorovat každý přístup na disk. A zahájí kopírování pěkně sektor za sektorem.

Jakmile se objeví požadavek na zápis na disk, a to v místě, které ještě nebylo zálohované, tak tento sektor přednostně zazálohuje a pak teprve zápis povolí.

V tom je celý trik. Jakmile odstartujeme zálohování, můžeme na disku jakkoliv řádit, instalovat či mazat programy, chytit virus. Záloha bude vždy obsahovat konzistentní podobu disku v okamžiku spuštění. Chytré, co?

Komentáře

 1. David Grudl https://davidgrudl.com #1

  avatar

  recyklovacz

  před 9 lety
 2. CZNeo #2

  avatar

  ale dobrej a to se počítá… takže děkowacz a zalohowacz

  před 9 lety
 3. Milan Petrů #3

  Všechny tři programy vypadají velmi zajímavě, ale existuje k nim i nějaká bezplatná alternativa (byť by toho uměla o něco méně)?

  před 9 lety | reagoval [4] Borek
 4. Borek http://www.borber.com/ #4

  avatar

  #3 Milane Petrů, Vista to umí v základu, hledej „Complete PC Backup“. Technologie, která to umožňuje a jejíž princip je v článku popsán, je shadow copy.

  před 9 lety
 5. tro #5

  avatar

  Jak funguje zálohování disků „za chodu" – já jsem tam četl Jak funguje zálohování disků „ze záchodu" :-d

  před 9 lety
 6. Jens http://www.jens.cz #6

  avatar

  Pokud chcete zalohoval cele oddily a operacni systemy, vrele doporucuji Clonezilla (http://clonezilla.org/), mam vyzkouseno jak na Windows oddily (NTSF) tak na Linux (ext3). Nabootujete z CD specialni upravenou verzi Linuxu a zalohuje odkudkoliv kamkoliv (disky, flashky, NFS, …) a spousty dalsich parametru, je to cele OpenSource takze zadarmo. Funguje to fakt perfektne!

  před 9 lety
 7. Jens http://www.jens.cz #7

  avatar

  akorat to teda neni „za chodu“ :)

  před 9 lety
 8. Mayo2000 #8

  avatar

  Pre osobné použitie je DriveImageXML zdarma. Zvláda aj spomínané „shadow copy“.

  před 9 lety
 9. Jan Šťastný http://blog.stastnarodina.com/honza-en/ #9

  avatar

  Pěkný článek, dík.
  Inspiroval mě k tomu, kouknout se po něčem podobném pro Linux. Umí to LVM a říká se tomu snapshot. Musíte mít ale kus disku, který LVM na ten snapshot půjčíte (nějaké nealokované místo ve Volume Group).

  před 9 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2019 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.