Na navigaci | Klávesové zkratky

Translate to English… Ins Deutsche übersetzen…

StárNette a TloustNette?

Můžu v názvu svého programu nebo služby použít slovo „Nette“? Otázka, která v poslední době padá docela často, dokonce si zasloužila oprášit blogísek ;)

Chcete krátkou nebo dlouhou odpověď? Krátká odpověď: bohužel ne. A teď ta obšírnější.

Velice mě těší, že kolem Nette vznikají nové projekty, ať už jde o CMS, wiki, fóra nebo dokonce hostingy. Celý ekosystém. Nette inspiruje programátory, baví je programovat a tvořit. To je prostě paráda!

Když někdo vytvoří open-source fórum a nazve ho NetteForum, je to v podstatě pocta pro framework. Programátor s ním byl nejspíš velmi spokojen, jinak by si ho do názvu nedával. Jenže je tu i druhá strana mince.

Nette Framework je u nás známý a těší se výborné reputaci. Taky se snažíme s komunitou vše pro to dělat. Když se pak objeví projekt NetteNěco, spousta lidí se bude domnívat, že jde o oficiální projekt „od tvůrců Nette Framework“. Ale půjde o omyl a to přece není příjemné pro nikoho – ani pro uživatele, ani skutečného autora a ani pro framework. Budou hledat podporu na stránkách frameworku, psát e-maily, atd. Budou také očekávat stejnou kvalitu, a pokud je zklame, může to házet špatné světlo i na framework.

Příklad? Nette Framework si buduje image nejbezpečnějšího frameworku. A teď si představte, že vznikne dejme tomu hosting pojmenovaný NetteHosting a ten jednoho sychravého dne hacknou. Zmínka o útoku se objeví na technických serverech a čtenář si řekne: „ejhle, s tou bezpečností Nette to asi nebude tak žhavé.“ Přitom framework s tím nemá naprosto nic společného.

Samozřejmě bych byl rád, kdyby hypotetický NetteHosting a NetteForum byly ty nejlepší služby a držel bych jim palce, ovšem držení palců je to jediné, co mohu dělat. Když s nimi nemám nic společného a žádným způsobem nemohu ovlivnit jejich kvalitu, nechci přijmout ani odpovědnost. Tedy slovo „Nette“ v názvu.

Programátorovi fóra bych stejně spíš poradil: hele, programuješ to pro lidi, které beztak žádné frameworky nezajímají. Snažit se do názvu nějak zapasovat „Nette“ je úplně zbytečné, spíš vymysli pěkný název, co se bude líbit tvým uživatelům, a ať se jim dobře pamatuje. Že jsi nadšen z Nette Framework raději napiš na své stránky, dej si tam ikonku, obleč si tričko s logem Nette, ale nepojmenovávej tak své děti :-)

Komentáře

  1. Roman Ožana http://www.omdesign.cz #1

    avatar

    Fakt povedený titulek :) Skoro jsem se lekl, že to bude filozofické zamyšlení. Nad stárnutím a přechodem.

    Co odvozeniny a zkomoleniny? Na ty bych taky nezapomínal. Protože taky mohou snadno poškodit dobré jméno značky viz. Pama, NIKI, Adibas

    před 9 lety
  2. sventek #2

    avatar

    Ono se dá někde pořídit tričko Nette?

    před 9 lety | reagoval [3] Tomáš Kavalek [4] PetrP
  3. Tomáš Kavalek #3

    avatar

    #2 sventku, Pokud by bylo možná nějaká objednávka, určitě bych se rád připojil.

    před 9 lety
  4. PetrP http://twitter.com/Petr_P #4

    Hehe: nette-webhosting.cz

    #2 sventku, Většinou na poslední sobotě. Je potřeba se předem domluvit s davidem (na velikosti a počtu panáku jako protislužbu) ;]

    před 9 lety | reagoval [12] Patrik Votoček (Vrtak-CZ)
  5. Honza Slepička DiS. #5

    avatar

    Dobrý den, náhodou jsem se dostal na Vaše stránky. Plánuji uvést na trh službu pro sdílení textu, jeho hromadnou editaci, verzování, zálohování, s hierarchií uživatelských práv a levelování přístupů k dokumentům či jeho částem pro náhled, tisk, editaci a mazání. Váš framework nepoužívám. Co mne zarazilo je název. Má služba se má jmenovat NetText – tedy text po síti. Nyní vidím, že by to někdo mohl číst jako NetteXT – Nette eXchange Text. Myslíte, že by s tím mohl být problém? Nebudete mne tahat po soudech?

    před 9 lety | reagoval [9] David Grudl
  6. Jirka Kosek http://xmlguru.cz #6

    avatar

    Ahoj Davide,
    naprosto chápu tvůj přístup, nicméně pokud jsem v registru ochranných známek nic nepřehlédl, tak máš registrované jen „Nette Framework“. Takže z čistě právního hlediska můžeš jen apelovat na etickou stránku tvůrců, ale já si klidně k obědu můžu udělat NetteBramborák a napsat o tom do NetteFora běžícího na NetteHostingu.

    před 9 lety | reagoval [9] David Grudl
  7. Miloslav Ponkrác http://www.ponkrac.net #7

    avatar

    Proč bych nemohl ve své služby použít Nette? Nic mi v tom nebrání.

    Když to budu chtít udělat (jakože nechci, nemám důvod), tak to udělám a nemám žádný problém.

    To je asi tak všechno. Autor má zaregistrovaný „Nette framework“, takže by měl smolenku, pokud by chtěl proti tomu něco dělat.

    před 9 lety | reagoval [9] David Grudl
  8. Aichi http://www.czechdesign.cz/blogs/aichi #8

    avatar

    Myslím, že když budeš mít známku na Nette a já si udělám program „SuperCMS on Nette“ tak to projde.

    před 9 lety
  9. David Grudl https://davidgrudl.com #9

    avatar

    #6 Jirko Kosku, ochranná známka chrání nejen před použitím názvu identického, ale i zaměnitelného. Takže pokud má výrobce bot registrovanou značku Adidas, nelze použít ani Adidos apod. Třeba #5 Honza Slepička DiS. NetText zaměnitelně nepůsobí.

    #7 Miloslave Ponkráci, udělat to samozřejmě můžeš, ale s rizikem, že se budu bránit a jako držitel ochranné známky spor pravděpodobně vyhraju. A pak investice do tvé značky půjdou vniveč.

    před 9 lety | reagoval [11] Miloslav Ponkrác
  10. ic http://icweb.eu #10

    avatar

    Mohly by třeba ‚fanouškovské stránky o ČT 4 sport‘ by jakkoliv svou kvalitou nebo obsahem mohly poškodit stanici ČT 4 sport, či ČT jako takovou? V tomto případě by se myslím nic takového stát nemohlo protože lidem je známo že jde o televizní stanici, která má jakési své oficiální stránky. A jako reklama by to tedy naopak bylo vítané… Pak další otázka jestli aplikace pro Twitter (neoficiální propojitelné s Twitterem) mohou poškodit pověst služby jako takové, nebo jsou naopak reklamou a přínosem, přesto že kvalita jejich realizace může být malá. Často jsou úplně na jiném umístění, není u nich napsáno že se jedná o produkt jiné společnosti a přesto z něj berou informace a případně je naz5 do něj vkládají, čímž ho poškodit mohou nejen na pověsti. ?!?

    před 9 lety
  11. Miloslav Ponkrác http://www.ponkrac.net #11

    avatar

    #9 Davide Grudle, A samozřejmě také s rizikem, že ho prohraješ Ty. A nemáš malou pravděpodobnost prohry.

    Velmi bych byl dalek tvrzení, že by Nette v názvu služby neprošlo.

    před 9 lety | reagoval [13] David Grudl
  12. Patrik Votoček (Vrtak-CZ) http://patrik.votocek.cz #12

    avatar

    Něják mě v hlavě šrotuje otázka co s http://www.nette-webhosting.cz jak zmiňuje Petr v #4 PetrP ???

    před 9 lety | reagoval [13] David Grudl
  13. David Grudl https://davidgrudl.com #13

    avatar

    #11 Miloslave Ponkráci, jsem úplně zapomněl, Miloslav Ponkrác, expert na všechno a především na vymáhání práv z průmyslového vlastnictví ;)

    #12 Patriku Votočku (Vrtak-CZ), domluvil jsem se s provozovatelem, že změní název na „Webhosting pro Nette“ a zaplacenou doménu nechá doběhnout.

    před 9 lety | reagoval [14] Marek Jalovec
  14. Marek Jalovec #14

    avatar

    #13 Davide Grudle, trosku nechapu proc davat nette do nazvu webhostingu, kdyz nette bezi temer na vsem a naopak urcite budou poskytovat prostor i webum bez nette :-)

    před 9 lety
  15. wdolek #15

    avatar

    a co kdyby slo o „NUG“ nebo „NFUG“ (Nette User Group / Nette Framework User Group)?

    samozrejme souhlasim s davidem, ze motat „Nette“ do jmen jinych projektu je „skodlive“. na druhou stranu mi ta obava o vytvoreni nejake zvracene povesti prijde zbytecna. ti, kteri nette znaji vi, kde hledat oficialni informace. ti, kteri nette neznaji – ti asi stejne weby nevytvari :D

    :( a tuze se omlouvam za absenci diakritiky… a ignoraci velkych pismen na zacatku vet…

    před 9 lety
  16. v6ak http://v6ak.profitux.cz/ #16

    „SuperCMS on Nette“ mi přijde takové hraniční. V každém případě by to v popisu (ne názvu) asi neměl být problém, ne?

    před 9 lety
  17. Daniel Steigerwald http://daniel.steigerwald.cz #17

    avatar

    Davide souhlasím s tebou, a s respektem přijímám tvou argumentaci. Ďábelské Ale ;) Co kdyby Resig vyžadoval to samé pro jQuery pluginy? Najednou bys neměl „jQuery Whatever“, ale „Whatever for jQuery“. Drobný detail ve změně názvu prudí a nefunguje. Pokud nekopneš čtenáře, rozdíl si neuvědomí. Lidstvo (i já), je příliš primitivní, aby poznalo rozdíl mezi: Webhosting pro Nette, a Nette Webhosting. Tuhle bitvu IMHO nemůžeš vyhrát. Ledaže bys přidal další tag ☛ official.

    před 9 lety
  18. Lukáš #18

    avatar

    Mě osobně teda pro pověst Nette přijdou Doplňky:https://addons.nette.org/ mnohem rizikovější a nebezpečnější.

    Je to na oficiální stránce, podtitulek „rozšíření Nette Framework“ (žádné pro, apod) také nepřidá na dojmu, že s tím Nette nemá nic společného..

    Neříkám, že mají ty doplňky nevalnou úroveň, ale přecejen, nikdo oficiálně z Nette to neshvaluje, přidat tam může každý co chce a většinou je kód uimístěn také mimo web Nette.

    před 8 lety
  19. maarlin http://www.simko-cz.com/ #19

    avatar

    A co s http://netter.cz/ ?
    Nezkoumal jsem detailně tu službu, nevím jestli to má něco s Nette společného, ale název minimálně ano. ;)

    před 8 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2018 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.