Na navigaci | Klávesové zkratky

Texy2 pro PHP 4 - killer jedničky?

I letos jsou tomu právě tři roky, co se objevilo PHP verze 5. V soupeření s předchůdcem PHP 4 zatím moc úspěšné není. Zastoupení obou verzí je cca 17% vs. 83% ve prospěch čtverky. Mimochodem, z toho by šla vymyslet zajímavá matematická hádanka na téma pravděpodobnost, že? :-)

Nové aplikace nemá smysl psát ve starém PHP4. Stejně tak i Texy2 jsem pojal jako čistě pětkovou knihovnu, plně využívající nový objektový model a lehce i výjimky. Nicméně mezi aplikací a knihovnou je rozdíl – knihovna nemá aplikaci omezovat. A proto chápu, že absence podpory pro PHP4 je velmi omezujícím faktorem Texy2.

Rozhodl jsem se oprášit svůj PHP 5 → 4 převodník, při vší skromnosti zcela jedinečný programátorský zázrak :-) a pokusil se vygenerovat Texy2 pro PHP4. Převodník se pochlapil, úkol zvládl výborně a stačilo jen několik manuálních zásahů do kódu. Knihovnu jsem otestoval na cca 25.000 fragmentech a šlape naprosto skvěle.

Ba co víc! Objekty se nyní chovají „pětkově“, to znamená, že se nemusíte trápit s ampersandy:

// místo
$texy = & new Texy;

// stačí
$texy = new Texy;

Texy2 je zatím stále ve fázi beta. Na základě uživatelského feedbacku mám připravený asi tříbodový TODO seznam, který chci do ostré verze zapracovat, půjde však o hlubší zásahy do celkové koncepce, takže zatím vyčkávám, až bude tzv. „volný čas“. Nevíte, kde se dá sehnat? Dlouho jsem ho nikde neviděl, koupím, dobře zaplatím!

Komentáře

 1. Michalek #1

  Tudů :))

  před 17 lety
 2. Honza M. #2

  Jak se otevírá TODO?

  před 17 lety
 3. Filda #3

  Je to dobrá zpráva? Nevím jestli se mám radovat nebo plakat. Považoval sem Texy2 za killer-app pro PHP5 a řikal jsem si, že to už je konečně důvod proč pětku začít seriózně používat a nekompromisně vyžadovat na hostinzích(hostingách). Teď ale můžu akorát poděkovat. Miluju tě, nenávidim tě.

  před 17 lety | reagoval [11] MiSHAK
 4. peCan #4

  avatar

  Pěkná práce.

  PS: Prodám posledních 5 minut svého volného času. Mezi sprchou a čištěním zubů. Kolik dáš? Ono se 5 minut zdá málo, ale upozorňuji, že za rok to dá velmi pěkných 30hodin. ?

  před 17 lety
 5. Michal Illich #5

  avatar

  Z jakého zdroje je ta informace o podílech verzí PHP? Týká se ČR, USA nebo celého světa?

  před 17 lety | reagoval [6] David Grudl
 6. David Grudl #6

  avatar

  #5 Michale Illichu, Celosvětový výzkum provádí pravidelně Nexen, tohle jsou výsledky za duben 2007. Podle měření Jakuba Vrány je na tom ČR o něco lépe, což potvrzují i regionální statistiky Nexenu (32% podíl PHP5).

  před 17 lety | reagoval [14] Radek Hulán
 7. Alex #7

  avatar

  TUDŮ. Pustil jsem si to ve smyčce. Paráda. :))

  před 17 lety
 8. k800 #8

  Kdysi kdesi jsem četl o vědci, který experimentoval s pětadvacetihodinovým dnem sice to za pár dní měl vše totálně přeházené, ale nějaký čas by se s tím pracovat dalo.

  p.s. upozornění: pokud chodíte do zaměstnání s pevnou pracovní dobou tak to radši nezkoušejte, aneb následky experimentu si nesete sami…

  před 17 lety
 9. QuickShare #9

  avatar

  Docela jsem se leknul té autorizaci při vstupu. Přesně tohle okno se mi zobrazí u zablokovaných stránek správcem u nás na škole, tak jsem se bál, že by bloknul i DGX ?

  před 17 lety | reagoval [11] MiSHAK
 10. Onecar #10

  avatar

  Tak s tím zaheslováním jsi mě dostal. Mé kombinace „dgx/dgx“, „admin/root“, „toor/root“ neuspěly, a tak jsem celý zkroušený klikl na Storno. Mé srdce zaplesalo radostí, když jsem zahlédl potřebný autorizační string ?.

  Obávám se ale, že tímto zaheslováním zcela odřízneš Google/Yahoo/Seznam robůtka.

  před 17 lety
 11. MiSHAK #11

  avatar

  #3 Fildo, Nechápu tě, chci tě! – Mňaga a Žďorp

  #9 QuickShare, Ehm… tohle okno se zborazí při každé autorizaci…

  Přes prázdniny budu mít krapet času, rád bych pomohl. Podmínkou je 50% podíl ?

  před 17 lety
 12. Jonge #12

  avatar

  Prý „TuDů“ ?
  Slzím smíchy…

  před 17 lety
 13. David Grudl #13

  avatar

  Nechtěl bych vypadat jako vtipozloděj, TODO je fórek Honzy Bažanta a ta zmínka v title odkazu je nejspíš hodně nenápadná.

  před 17 lety
 14. Radek Hulán #14

  avatar

  #6 Davide Grudle, taková statistika je k ničemu. Staré weby (drtivá většina) se drží hesla „never change a running system“, zůstávají tedy u PHP4, ale podíl 32% PHP5 v ČR vypovídá o tom, že nové prezentace se budou v nadpoloviční většině dělat právě na PHP5..

  Jinak řečeno, z této statistiky jasně vyplývá, že PHP4 pro nové projekty je pro většinu lidí pasé, přestože tvoje číslo „17%“ se snaží vsugerovat něco jiného.

  před 17 lety | reagoval [15] David Grudl
 15. David Grudl #15

  avatar

  #14 Radku Huláne, vyvracíš něco, co jsem neřekl, ba ani nenaznačil. Proč zpochybňovat výklad statistiky, když v článku žádný není. A že PHP4 je pro nové projekty pasé – samozřejmě, zkus si znovu přečíst druhý odstaveček. Jenže to nic nemění na tom, že po určité knihovně je poptávka i ve starých projektech. A těch je drtivá většina.

  před 17 lety
 16. Botanicus #16

  avatar

  Paráda, jediná škoda je, že není použit nějaký slušný jazyk ;)

  před 17 lety | reagoval [17] zirafka
 17. zirafka #17

  #16 Botanicusi, https://web.archive.org/…orge.org:80/

  bude-li poptavka, bude v Ruby i dvojka. zkus zatlacit na clovicka uvedeneho na spodu te stranky v sekci autor (-:

  A ja radsi zase rychle zalezu zpet do kanalu, nez se me nekdo zepta, jak je na tom Texy v Pythonu…

  před 17 lety
 18. majkls #18

  Dokud bude PHP5 děravý jak necky, každej radši zůstane u PHP4. Nehledě na to, že nevidím ani v jednom výhru pro OOP. Pokud chceš OOP, začni psát v ruby nebo pythonu, nebo v jiném jazyku, který je skutečně navržený pro OOP ?

  před 17 lety
 19. Ebo #19

  hmm.. tak já si jdu dát oběd ver. 1.1. beta a pak zkusím novou Billu (co nám udělali z Delvity) která by měla už být ve verzi 1.0 release.. ?

  před 17 lety
 20. Milan Kryl #20

  avatar

  Pokud nemáš dost času, zkus tohle:

  https://zenhabits.net/…ow-to-do-it/

  https://stevepavlina.com/…early-riser/
  https://stevepavlina.com/…ser-part-ii/

  Jinak díky za super zprávu, zatím mám možnost hostovat jen na PHP4ce, takže tuto aktivitu uričtě jako spousta dalších uživatelů vítám.

  před 17 lety
 21. Honza M. #21

  Já bych věděl, jak koupit čas… Měsíc času za pouhou měsíční výplatu… Nepracuj ?

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2024 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.