Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak efektivně píšu na klávesnici

psaní na klávesnici

Naučit se psát všemi deseti, zvládnou správné prstoklady – to je nepochybně prima přednost. Ale mezi námi, sám datluji celý život dvěma prsty a při psaní přikládám daleko větší důraz něčemu jinému. A tím je rozložení klávesnice.

Webmasteři, programátoři nebo copywriteři narážejí na problém, že spousta často používaných znaků na české klávesnici buď úplně chybí, nebo je hůř přístupná. Nejhůř jsou na tom typografické znaky, jako české uvozovky „ “, výpustka …, křížek ×, copyright © atd. Obvykle se to řeší přepínáním mezi dvěma klávesnicemi, českou a anglickou, a osvojením si milionu zkratek Alt-číslo, které chybějící znaky suplují. Ať už tak či onak, jedná se o značné brzdy tvořivosti. Nešlo by to udělat lépe?

Vlastní rozložení klávesnice

Řešením je si vytvořit vlastní rozložení klávesnice. To své jsem si vypiplal asi před deseti lety a je vhodné pro programátory, webdesignery, copywritery, obsahuje všechny důležité typografické vychytávky, jako je pomlčka, dvojité a jednoduché uvozovky atd., intuitivně umístěné. Rozložení si můžete samozřejmě upravit, viz dále.

Všechny typografické znaky jsou dosažitelné přes pravý Alt, nebo-li AltGr. Rozložení je intuitivní:

  • české dvojité uvozovky „“ AltGr-< AltGr->
  • české jednoduché uvozovky ‚‘ AltGr-Shift-< AltGr-Shift->
  • nedělitelná mezera AltGr-mezerník
  • křížek × AltGr-X
  • trojtečka … AltGr-D (dot)
  • pomlčka – AltGr-spojovník
  • dlouhá pomlčka — AltGr-Shift-spojovník
  • copyright © AltGr-C
  • trademark ™ AltGr-T
  • AltGr-E
  • ø AltGr-O

A tak dále, na celé rozložení se můžete podívat na obrázcích.

Ke stažení: klávesnice dg v5 (pro Windows)

Jak se tvoří vlastní rozložení klávesnice?

Je to snadné a je to zábavné. Přímo od Microsoftu si stáhněte kouzelný a dobře utajený program Microsoft Keyboard Layout Creator (ke svému chodu vyžaduje .NET Framework).

Hned při spuštění se Vám zobrazí „prázdná“ klávesnice, tedy taková, kde ještě není definováno žádné rozložení kláves. Začínat na zelené louce není to pravé ořechové, proto si najděte v menu příkaz Load existing keyboard a načtěte některé standardní rozložení (například klasickou českou klávesnici).

Microsoft Keyboard Layout Creator

U každé klávesy můžete definovat znak, který se napíše při samostatném stisku a dále při použití přepínačů (tedy Shift, Ctrl+Alt (pravý Alt), pravý Alt +Shift, Caps Lock a Shift+Caps Lock). Dále lze klávesu označit jako mrtvou (dead key), což znamená, že znak se napíše až po stisknutí další klávesy. Takto funguje například háček a čárka v české klávesnici.

Skutečná bomba je export hotové klávesnice. Výsledkem je plnohodnotný ovladač klávesnice včetně instalačního programu. Takže svou klávesnici si můžete pověsit na internet a nainstalovat na jiné počítače.

Komentáře

  1. Patrik #1

    avatar

    Zaujímavá možnosť. V takomto prípade by to chcelo na mieru aj samolepiace popisky :) Každopádne príklad s kódom <a href="#"> sa dá napísať bez prepínania, znaky <> píšem na slovenskej pomocou pravého ALT a ich pozícii na anglickej. Podovne funguje € (ALT+E), # (CTRL + pravý ALT + X), opačné lomítko (ALT + Q) alebo @ (ALT + V, prípadne ľavý ALT + CTRL + V).

    před 9 lety | reagoval [19] Amunak
  2. Martin Janiczek #2

    avatar

    Myslím, že není až tak moc důležité konkrétní rozložení, jako jak je na něj člověk zvyklý. Akorát to je nepřenosné, přijdete k cizímu PC a první minutu neuděláte ani středník. :)

    před 9 lety
  3. Robert #3

    Čekal jsem pořádně popřeházená písmenka. To jsi u mě tedy klesl :(

    před 9 lety | reagoval [4] Taco
  4. Taco #4

    avatar

    #3 Roberte, To sou ale blbý řeči.

    před 9 lety
  5. Caine #5

    U sebe pouzivam CZ programatorskou qwerty, ale s prohozenyma znakama a cislama, protoze cisla pisu mene casteji nez napr $(). Tedy bez shiftu !@#$%^&*() se shiftem normalne cisla. AltGr pak dela ěščřžýáíé..

    před 9 lety
  6. Jakub Vrána #6

    avatar

    Mně se nejvíc osvědčila americká, jen místo čísel jsou české znaky (1 je ů) a čárka s háčkem je na `~. Čísla píšu buď s pravým Altem nebo na numerickém bloku. Typografické znaky mám taky přes pravý Alt. Jedna z výhod je, že pokud přijdu k cizí klávesnici, tak se dá v pohodě psát, protože americká je všude. https://jakub.vrana.cz/utility/

    před 9 lety
  7. salko #7

    avatar

    CSHack už 9 rokov. Veľmi silne návykové.

    před 9 lety | reagoval [12] Howard
  8. Drekin #8

    avatar

    Bohužel jsou možnosti MSKLC omezené. Umí pouze změnit mapování virtuálních kláves na znaky, nikoliv mapování scankódů na virtuální klávesy. Dále je možné mrtvé klávesy řetězit, což se hodí, když chce člověk namapovat větší možství znaků, které mají nějakou přirozenou vícerozměrnou strukturu – různé matematické značky, šipky apod. Např. předsazený deadkey pro negaci výsledného znaku, který už se sám o sobě píše deadkey kombinací. Bohužel MSKLC práci s řetězenými mrtvými klávesami nepodporuje.

    Z jiného soudku – zajímalo by mě, jak updatovat vlastní rozložení klávesnice na novou verzi, aniž by člověk musel restartovat počítač.

    před 9 lety
  9. Peci #9

    avatar

    Ze jsou moznosti MSKLC omezene? Zkousel jste nekdy menit keyboard layout v Xkach potazmo treba Ubuntu? Naprosto nemozne pro bezne smrtelniky…

    Ve vsech operacnich systemech mi ale chybi spolehliva moznost namapovani „modifier only“ (Ctrl, Alt, …) kombinaci na urcitou virtualni klavesu. Kdyz se totiz 95% vyrobcu notebooku rozhodlo, ze klavesa pro kontextove menu je zbytecna, zacala mi tak nejak chybet. Pres AutoHotkey se mi na Windows podarilo asi tak ve 1/3 aplikaci rozchodit AltGr+Pravy Ctrl, ale jak pisu, funguje to jen nekde. Kdybyste nekdo vedel o lepsi moznosti (klidne i v Ubuntu), dejte vedet.

    před 9 lety | reagoval [17] Jirka
  10. Suchfit_Verycvut #10

    Podle me ma psani vsemy deseti mnohem lepsi potencial pro muscle memory. Kdyz umim psat deseti prsty, prestavam „psat na klavesnici“, proste prenasim myslenky do pocitace. To je taky duvod, proc je Vim jeden z nejlepsich editoru. Na prvni osahani sileny a neohrabany, ale jde udelat muscle memory i na opravdova kouzla.

    před 9 lety | reagoval [16] nik
  11. Pavel Janda #11

    avatar

    Na OS X doporučuji program Ukelele, kde je možno nastavit pro stisk klávesy více znaků (typicky používám: /**, $this->, =>, ->, apod.).

    Trošku nechápu háčkované a čárkované znaky primární klávesnice PHP programátora, ale to už je každého věc. :)

    před 9 lety | reagoval [20] VfB
  12. Howard #12

    #7 salko, Rovněž používám cshack.

    před 9 lety
  13. Josef Sábl #13

    avatar

    Hehe, článek, který se jmenuje „Jak efektivně píšu na klávesnici“ a ve druhé větě obsahuje spojení „datluji dvěma prsty“, to je dobrej joke ?

    Udělej pro sebe něco, nauč se psát všema deseti ? Kdo píše v takovém objemu jako programátor se to naučí za měsíc, stačí jen dodržovat prstoklad, prvních čtrnáct dní budeš pomalejší a zbytek života .......

    před 9 lety
  14. v6ak #14

    Dá se to nějak použít bez administrátorských práv? Když už používám Windows, tak obvykle nejsem admin.

    Jinak dva prsty se mi moc nechtějí věřit. Neučil jsem se psát deseti prsty, to přišlo víceméně samo časem. A napsal jsem toho určitě méně.

    před 9 lety
  15. nik #15

    Nevidím větší rychlost psaní shit+cislo pro získání třeba &. Je to o více natahování prstů po klávesnici. Používám české rozhraní a & napíšu altgr+c a rukama téměř nepohnu. A to samé u <>${}~, palec se postará o AltGr a mám k dispozici 4 prsty, kde v jejich dosahu jsou snad všechny dostupné nejpoužívanější znaky pro programování. Nebo rychlá kombinace pravá ruka altrgr a levá dá F a G a máme []. Znaky typu „ “ … × © píšu tak často, že si je mohu dovolit dolovat odkudkoliv. A zbytek znaků pohodlně přes shift+ nebo stiskem kávesy.

    Na složitější struktury si člověk může udělat makra, nebo tak něco.

    Přijde mi to jako handicap, dělat si vlastní rozvržení klávesnice. Zvlášt dělá-li člověk v IT a musí často vytvářet hodnoty z ruzných míst.

    Nebo mám prostě krátké prsty ?

    před 9 lety
  16. nik #16

    #10 Suchfit_Verycvute, to vypadá zajímavě, asi dám Vimu ještě šanci

    před 9 lety
  17. Jirka #17

    avatar

    #9 Peci, Dobry den, povedlo se vam nejak namapovat klavesu kontextove nabidky? Je to pro me dulezite, ale nikde nemuzu najit odpoved.
    Diky!!

    před 9 lety
  18. Oldřich #18

    CZ klavesnici pouzivam sporadicky. EN a je po problemech ?

    před 9 lety
  19. Amunak #19

    avatar

    #1 Patriku, Některé zahraniční firmy nabízí výborné mechanické klávesnice na které si můžeš vyrobit popisky úplně podle sebe, jen jim dodáš svg s layoutem ?

    …akorát teda ty klávesnice jsou docela drahé a přestože za to stojí, se clem a DPH se to vyšplhá na už docela otřesné částky.

    před 9 lety
  20. VfB #20

    avatar

    #11 Pavle Jando, To, že je někdo PHP programátor ještě neznamená, že bude nadosmrti psát všechny texty bez diakritiky. Žijeme v roce 2015 a ne v devadesátkách.

    před 9 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2024 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.