Na navigaci | Klávesové zkratky

Translate to English… Ins Deutsche übersetzen…

Texy! tak a je to venku!

Texy is sexy Texy! už žije a má se čile k světu!

Když jsem si pročítal Vaše e-maily a ohlasy týkající se Texy!, uvědomil jsem si, že se zrodil zajímavý fenomén. Texy! se stal symbolem, Godotem, na kterého spousta lidí čeká. Mnohdy netrpělivě. Některé weby s Texy! počítají jako cestou budoucího vývoje, jiné jej dokonce už nasadily. Četl jsem názor, že Texy! odstartuje revoluci v oblasti CMS a nahradí WYSIWYG editory. A naopak jiný chlapík se ptá, zda bude mít Texy! i WYSIWYG? „Cekam na to jako na smrt!“ zaznělo v komentářích.

Vzhledem k tomu, že o Texy! byl donedávna publikován jen jeden jediný článek a nikdo jej neviděl, je to výborné skóre :-)

Texy! už je sexy

Takže odedneška je Texy! oficiálně venku. Zatím v betaverzi, je třeba vychytat chybičky, doladit syntax. Proto budu rád, když jej podrobíte náročným zkouškám. V betaverzi je i samotný web. Chci vylepšit texty, stránku Syntax rozdělit na více menších a možná i přidat fórum.

O výběru licence jsem už dříve informoval, nakonec jsem zvolil duální model – GPL + komerční licence. Takže jej můžete zdarma používat pro svou potřebu (budu rád za link) a můžete jej zahrnout do svých GPL aplikací. A pokud jej chcete implementovat ve svém komerčním CMS, kontaktujte mě a domluvíme si podmínky zvláštní licence.

A abych nezapomněl: najde se někdo s výbornou znalostí angličtiny (případně jiného jazyka), který by mi za cenu zveřejnění jména s odkazem a z toho plynoucí věčné slávy pomohl s překladem? Díky :-)

Sponzor hostingu

Zároveň bych tímto rád poděkoval Českému hostingu, který hosting sponzoruje. Jejich služby se mi velmi líbí, klientskou sekci mají vyřešenou doslova příkladně. Vše navíc za výbornou jednou cenu. (tohle nepíšu, protože bych musel, ale protože to JE můj názor – služby mi nabídli zcela nezištně)

A ještě pár odkazů:

Komentáře

 1. pif http://www.pifik.com #1

  avatar

  urcite je to skvely…

  cekal jsem an to hodne dlouho a hned co vysla prvni beta, kopl jsem ji tam :)

  navic je texy nadherne pruzne, umoznuje to plno veci nadherne vylepsit

  před 14 lety
 2. SuE #2

  vypadá to moc hezky, gratuluji k povedenému dílku
  ale dostávám z toho webu hlad :-))

  před 14 lety
 3. johno #3

  avatar

  Zatiaľ som to len zbežne prebehol. Páči sa mi to. Kód vyzerá byť intuitívny a prehľadný.

  Trochu ma zarazilo keď mi vyleteli nejaké notices v basic deme, ale to je asi nejaká blbina.

  Tá cache sa mi však moc nezdá. Podľa mňa sa tam budú hromadiť rozpracované a zastaralé verzie textov. Chcelo by tam nahodiť nejaký limit na životnosť nacacheovaného súboru (napr. podľa last access time) a priebežne to automaticky premazávať.

  Asi sa na to zajtra pozrem.

  před 14 lety | reagoval [4] David Grudl
 4. David Grudl https://davidgrudl.com #4

  avatar

  #3 johno, díky, bug jsem odstranil (PHP4 ho nehlásilo).

  S tou cache nejde o konečné řešení (má programátorům naznačit, že výstup je vhodné kešovat). Nicméně plně funkční to je. V keši blogu bude jen tolik položek, kolik tam je článků a komentářů – což je naprosto v pořádku. A kdykoliv (třeba při upgrade Texy!) se může smazat.

  před 14 lety | reagoval [6] johno
 5. Ondřej Kokeš #5

  avatar

  Těším se na verzi 1.0 a uvidím, zda předčí kvality Textile, jak to bude s rychlosti apod. Textile má výhodu, že je to jen jedna třída a jeden soubor a rychle se v tom člověk vyzná, Texy! jsem viděl jen „z vlaku“, ale je tam tech souborů hodně. O víkendu mu dám šanci a prohlédnu si Texy! podrobně.

  před 14 lety | reagoval [7] David Grudl
 6. johno #6

  avatar

  #4 Davide Grudle, Ja som nepozeral pluginy do blogov. Pozeral som len tú cache čo je v tom základnom balíku v examploch. Funkčné to je to mi je jasné, ale bolo by dobré tam aspoň spomenúť, že to treba občas premazať.

  před 14 lety
 7. David Grudl https://davidgrudl.com #7

  avatar

  #5 Ondřeji Kokeši, Jednosouborovou verzi si můžeš vytvořit pomocí příkazu copy a odstranění include :-) To rozdělení je jen kvůli přehlednosti.

  Ale myslím, že Textile překonává na všech frontách. Respektive, kdyby mi Textile dostatečně vyhovovalo, nedřel bych se s Texy!, že…

  před 14 lety
 8. ph #8

  avatar

  mozna ti to i prelozim, jen nevim, co s prispevky na byt SG, aby to i cizozemec pochopil ;)

  před 14 lety
 9. Mormegil http://mormegil.wz.cz/ #9

  Jediná škoda pro mě je, že to má jinou syntaxi, než MediaWiki, na kterou jsem zvyklý z Wikipedie. Ale jinak každopádně super!

  před 14 lety
 10. lukas #10

  avatar

  Nedovedu si predstavit, ze bych neco takoveho vlozil do CMS systemu pro klienta.

  před 14 lety | reagoval [11] bear
 11. bear #11

  #10 lukasi, no vidíš, nikdo tě nenutí. Jsou tu desítky lidí, co si to nejen umí představit, ale také Texy rádi používají. Teda zatím jsem na Texy jinou než nadšenou reakci ani neslyšel :-)

  před 14 lety | reagoval [14] Radek Hulán
 12. rarous http://rarous.aspweb.cz #12

  avatar

  Taky bych rád používal Texy! ale nepoužívám PHP. Byl by problém, kdybych se to pokusil prepsat do .net?

  Ptam se predem, nez se do toho pustim :)

  před 14 lety | reagoval [13] David Grudl
 13. David Grudl https://davidgrudl.com #13

  avatar

  #12 rarousi, to by bylo skvělé! netroufám si odhadovat náročnost takového úkolu…

  před 14 lety
 14. Radek Hulán http://hulan.cz/ #14

  #11 beare, protože není důvod na Texy nadávat, David napsal slušnej kód (gratuluji), ale komu se to líbí, to může použít.

  Já osobně smysl Texy nevidím pražádný, používám Textile, a učit se další pseudo-značkovací jazyk, který umí skoro to samé, ale má jinou syntax, mi přijde hloupé. Kdyby Texy byla vylepšená implementace Textile, a mohl jsem do Wiki a zde používat stejnou syntax, pak by to byla jiná, ale takto mi jeho smysl, kromě programátorského cvičení Davida, nedochází..

  před 14 lety | reagoval [15] David Grudl
 15. David Grudl https://davidgrudl.com #15

  avatar

  #14 Radku Huláne, Ono je to stejné, jako nazvat BLOG:CMS programátorským cvičením Radka Hulána, když už existuje WordPress :-)

  Textile považuji za nedochůdče, byť velmi slavné a mnoha lidem plně vyhovující. Ale není to systém, který lze použít i v komentářích (lze podstrčit komentář, který rozhodí validitu stránky), který bych mohl použít pro klienty (tedy bez znalosti HMTL) a zároveň pro sebe (opačný případ).

  Podívej se, jak dopadla Sova v síti, hlasatel pokrokového kódu, dnes díky Textile formátuje odstavce v komentářích pomocí BR BR BR.

  Potřeboval jsem systém, který mi umožní takto elegantně zapsat článek na blogu, a zároveň, když je třeba, zvládne i takovou šílenost

  Proto vzniklo Texy!. Nikomu je nenutím :-)

  před 14 lety | reagoval [16] jimbo
 16. jimbo #16

  Přiznám se, že jsem taky netušil jaky je rozdil mezi Texy a Textile ale dgxův komentář #15 David Grudl mi to vysvětlil celkem jasně.

  Chtěl jsem se zeptat, proč se v komentářích nezobrazují smajlíci, když je Texy podporuje? příklad :-) :-D

  před 14 lety | reagoval [17] David Grudl
 17. David Grudl https://davidgrudl.com #17

  avatar

  #16 jimbo, ad smajlíci.

  Asi proto, že vidím rozdíl mezi elegantním, nápaditým a nerušivým tímto :-) a obtloustlým asiatem s úsměvem idiota, jako je tento: 

  :-)
  před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.


phpFashion © 2004, 2019 David Grudl | o blogu

Ukázky zdrojových kódů smíte používat s uvedením autora a URL tohoto webu bez dalších omezení.